ستارخان، کوثر سوم، پلاک 3 66501261

طرز کار کمپرسور یخچال فریزر

نوشته شده در Oct 31, 2017 توسط تعمیرات لوازم خانگی ریکان

طرز کار کمپرسور یخچال فریزر

کلیه یخچال فریزرها دارای قطعه ای کاربردی به نام کمپرسور هستند. سوال اینجاست که طرز کار کمپرسور چگونه است؟

کار کمپرسور ، ایجاد فشار و مکش جهت به حرکت در آوردن گاز در سیستم می باشد. در داخل کمپرسور یک موتور الکتریکی تک فاز و یک مجموعه مکانیکی شامل سیستم سوپاپ و پیستون و میللنگ قرار می گیرد.

با رسیدن برق به موتور کمپرسور و به چرخش درآمدن روتور آن توسط میللنگ ، پیستون به حرکت در آمده و سوپاپ های مختلف باز و بسته می شوند. در نتیجه گاز به گردش در میاید. کمپرسور تنها از طریق سرلوله به بیرون ارتباط دارد.

صرف نظر از لوله کور که جز در موارد تخلیه یا شارژ گاز مورد استفاده قرار نمی گیرد، دو لوله دیگر از اهمیت بسزایی برخور می باشند. حرکت پیستون داخل سیلندر کمپرسور مرتبا گاز را از لوله برگشت مکیده و با فشار وارد لوله رفت می کند. به این ترتیب گاز سرما ساز مدام در حال حرکت است و عمل سرماسازی را انجام می دهد.

طرز کار رادیاتور خنک کننده (کندانسور) یخچال فریزر

در ادامه می خواهیم به طرز کار رادیاتور خنک کننده (کندانسور) یخچال فریزر اشاره کنیم. اگر تا پایان این مطلب در کنار ما باشید به خیلی از سوالاتتان پاسخ داده می شود.

گاز سرد کننده وقتی در داخل کمپرسور تحت فشار قرار می گیرد، حرارت آن افزایش می یابد. حال اگر به طریقی این گرما سلب نشود و یا تعدیل نگردد، عمل سرماسازی مختل می گردد. بنابراین در یخچال ، گاز تحت فشار و گرم شده از کمپرسور وارد لوله های مارپیچ مانند که در تماس مستقیم هوا است (جای این لوله ها در یخچال های خانگی پشت کابینت اصلی یخچال است) می شوند.

دمای گاز در اثر ارتباط هوا کاهش یافته و عمل سرماسازی در سیستم به سهولت انجام می شود. به جهت حفاظت لوله های فلزی کندانسور در برخورد با اشیا و اجسام خارجی ، مفتولی در اطراف کندانسور تعبیه می کنند.

موتور الکتریکی

همان گونه که قبلا به اطلاعتان رسید موتور الکتریکی با یک مجموعه مکانیکی کمپرسور یخچال را تشکیل می دهند. موتور الکتریکی از نوع آسنکدون بوده و دارای دو قطب و بخش های عمده آن عبارتند از :

  • سیم پیچ اصلی
  • سیم پیچ فرعی
  • هسته استاتور
  • رتور

جهت آنکه در موتور یخچال مقاومت اهمی سیم پیچ راه انداز از راکتاس القایی آن زیادتر شود و گشتاور راه اندازی موتور افزایش یابد قسمتی از سیم پیچ استارت را بصورت بیفیلار اجرا می کنند به همین دلیل با اهم گیری بین سرهای مشترک و هر کدام از دو سر دیگر می توان استارت یا اصلی بودن سیم پیچ را تشخیص داد. سرهای الکتروموتور روی کمپرسور درون ترمینال بسته می شود که اصولا بصورت مثلثی است.

تعمیر یخچال فریزر

بدون برچسب اضافه شده است.

آخرین مقالات

نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر هیمالیا
نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر هیمالیا

Apr 29, 2018 توسط تعمیرات لوازم خانگی ریکان

برای تعمیر یخچال فریزر هیمالیا کافیست با یکی...

نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر امرسان
نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر امرسان

Apr 29, 2018 توسط تعمیرات لوازم خانگی ریکان

آیا برای تعمیر دستگاه خود سر درگم مانده اید؟...

نمایندگی تعمیرات مایکروفر، ماکروویو، ماکروفر بلک اند دکر (BLACK & DECKER)
نمایندگی تعمیرات مایکروفر، ماکروویو، ماکروفر بلک اند دکر (BLACK & DECKER)

Mar 5, 2018 توسط تعمیرات لوازم خانگی ریکان

یکی از وسایل لازم و ضروری در آشپزخانه و محل...

نمایش تمام پست های →