ستارخان، کوثر سوم، پلاک 3 66501261

سرویس ، راه اندازی و تعمیر کولر آبی

با آغاز فصل گرما می بایست در ابتدا اقدام به سرویس کولر آبی نمایید تا از سالم و یا معیوب بودن آن مطلع شوید و اگر نیازی به سرویسکار داشتید با یک مرکز تعمیر کولر آبی تماس حاصل فرمایید. شرکت تعمیرات لوازم خانگی ریکان با پوشش دهی  کلیه مناطق تهران در تمام ایام هفته، آماده سرویس دهی در زمینه تعمیر کولر آبی و یا راه اندازی آن می باشد. شما می توانید با شماره گیری یکی از خطوط ما خیال خود را بایت گرمای تابستان راحت کنید و با آرامشی کامل فصل گرم را پشت سر بگذارید. پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا خودتان سرویس کولر آبی را انجام دهید تا در هزینه ها صرفه جویی کنید چرا که کولرهای آبی سیستم پیچیده ای ندارند و به راحتی می توانید با خواندن این مقاله نیازتان را برطرف فرمایید. چنانچه تلاش شما بی نتیجه ماند و کاری از پیش نبردید آن وقت می توانید مشکلتان را با مشاورین ما در میان بگذارید و در نهایت تقاضای یک تکنسین مجرب و آشنا به تعمیر کولر آبی نمایید تا در کسری از ساعت در محل شما حضور داشته باشد. در ادامه به بررسی ساختار و تجهیزات این وسیله خنک کننده می پردازیم تا در صورت نیاز به سرویس کولر آبی بتوانید خودتان این کار را انجام دهید.

اگر قبل از روشن کردن دستگاه سرویس کولر آبی انجام نشود ، خسارات بسیاری به کولر وارد می شود پس بهتر است قبل از اولین بار روشن شدن کولر ، کلیه قسمت های آن چک شود.

در این دستگاه ها نمی توان درجه سرما را تنظیم یا انتخاب کرد و نهایتا می توان دور کند و یا تند را برای کولر انتخاب نمود که این خود یکی از معایب کولرهای آبی به حساب می آید. اگر برای مکانی خاص به دنبال وسیله ای خنک کننده می گردید و نیازمند این است که درجه دستگاه را مطابق با مکان مورد نظر تنظیم نمایید ، پیشنهاد می کنیم از کولرهای گازی استفاده کنید. تعمیر کولر آبی برعکس کولرهای گازی کم هزینه و به صرفه تر می باشد، به طوری که حتی می توان بدون نیاز به تکنسین سرویس کولر آبی را انجام داد.

گرمای زیاد اواسط فصل بهار در برخی اوقات سبب می شود تا افراد بدون سرویس کولر آبی ، دستگاه را روشن کنند و بدون توجه به این که شاید یکی از قطعات نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشد باعث سوختن و یا از کار افتادن کامل کولر شوند. پس بهتر است قبل از روشن نمودن اقدام به تعمیر کولر آبی نمایید تا علاوه بر سالم ماندن دستگاه از به هدر رفتن انرژی نیز جلوگیری شود. اکثر قطعات کولر باید بلافاصله قبل از روشن شدن چکاو کامل شوند. طول عمر برخی از این قطعات کم است و ضریب فرسایشی بالایی دارند که ممکن است با همان فرسودگی کار کنند اما به دلیل فرسوده شدن ، مصرف کولر آبی را بالا ببرند.

به طور کلی کولرهای آبی از دو بخش گردش هوا و آب تشکیل می شوند. هر کدام از این عملکردها به صورت جداگانه رخ می دهد و توسط دو موتور مجزا این کار صورت می گیرد. به موتوری که مسئولیت گردش آب را بر عهده دارد پمپ آب می گویند و عمل گردش هوا به وسیله موتور اصلی کولر اتفاق می افتد که در اکثر مواقع تعمیر کولر آبی به دلیل معیوب شدن یکی از این دو موتور صورت می گیرد. در کل می توان کلیه قطعات و تجهیزات کولر آبی را در سه بخش الکتریکی ، مکانیکی و ثابت دسته بندی نمود. بخش الکتریکی شامل پمپ آب ، موتور کولر و کلید سه دکمه ای می باشد. بخش مکانیکی شامل تسمه ، شناور و توربین هوا است و همچنین بخش ثابت تشکیل شده است از بدنه ، دریچه ها ، شیر تخلیه و اتصالات شبکه آبرسانی.

سرویس ، راه اندازی و تعمیر کولر آبی

آموزش سرویس کولر آبی

اولین قدمی که برای سرویس کولر آبی باید بردارید ، مطمئن شدن از عدم اتصال جریان برق است. کافیست تمام دکمه ها را به حالت خاموش بگذارید این در حالیست که فیوز کولر آبی شما جداگانه باشد و دسترسی به آن داشته باشید. در غیر این صورت باید فیوز اصلی جریان برق را قطع نمایید. پس از مطلع شدن از این موضوع و قبل از اقدام به تعمیر کولر آبی ، با پشت دست به بدنه کولر بزنید تا خیالتان از برق نداشتن دستگاه راحت شود و شروع به کار نمایید.

ابتدا نیاز است که تمام دریچه های خروجی جریان باد سرد کولر را که در اتاق ها و سالن های پذیرایی تعبیه شده اند را به طور کامل باز نمایید.

برای اینکار لازم است که از فرد دیگری برای کمک گرفتن استفاده کنید و این شخص می تواند پای کلید کولر بایستد تا به دستورات شما عمل کند.

در اولین مرحله از کمک خود درخواست کنید که دکمه کولر آبی را یک بار خاموش روشن کند تا شما مطمئن شوید در حال سرویس کولر آبی خود هستید نه مال همسایه !!!!

تمام کولرها دارای سه درب در اطراف خود هستند که با باز کردن آنها می توان به اجزای کولر دسترسی داشت. این درب ها دارای دو شیار در قسمت پایین خود هستند که اهرمی کمکی برای باز کردن درب به حساب می آیند. شما بایستی انگشتان خود را در داخل این شیارها برده (به طوری که کف دستتان به سمت بالا باشد) و درب را به سمت بالا و یا آسمان هول بدهید سپس پایین درب را به سمت خود کشیده و به طرف پایین بیاورید. هر سه درب باید بر روی قسمت داخلی خود از پوشال پوشیده باشد. اولین اقدام در سرویس کولر آبی بررسی کردن این پوشال ها است. در صورتی که پوشال ها کهنه به نظر می آمدند باید آن ها را تعویض نمایید تا خدایی نکرده بخاطر این موضوع بعدها درگیر تعمیر کولر آبی خود نشوید.

کولر‌ها می بایست هر سال چکاو و بررسی شوند تا برخی از قسمت های آن مانند پوشال‌ ، حتما عوض شود. پوشال‌ها به دلیل مرطوبی خود و جنسی که دارند فضای مناسبی برای رشد باکتری‌ ها و قارچ‌ ها به حساب می آیند. این باکتری‌ها و قارچ‌ها که در زمانی که دستگاه به مدت 6 الی 7 ماه خاموش است بین تار و پود پوشال ها پدید می آیند و در هنگام روشن شدن مجدد ، به دلیل مرطوب شدن این قارچ ها بوی ناخوشایندی از باد کولر به مشام می رسد که گاها افراد به دلیل نا آشنایی فکر می کنند که دستگاهشان نیاز به تعمیر کولر آبی دارد. اما این چنین نیست و بویی که در فضا پخش می شود ناشی از همان باکتری ها است و برای سرویس کولر آبی می بایست پوشال ها تعویض شود.

همچنین بهتر است این را نیز بدانید که باکتری ها و قارچ های داخل پوشال ها سبب به وجود آمدن مشکلات تنفسی در افراد نیز می شود. پس با توجه به قیمت پایینی که این پوشال ها دارند بهتر است این مسئله را جدی بگیرید و هر چه زودتر اقدام به تعویض آنها و سرویس کولر آبی خود کنید. اگرهم فکر می کنید که می توان به مدت یکسال دیگر از آنها استفاده کرد ، کافیست پوشال ها را با فشار آب در فضای باز بشویید تا گرد و خاک 6 ماهه از روی آن برداشته شود و به داخل کولر راه پیدا نکند.

این را در نظر داشته باشید که سایزهای کولر ها متفاوت با یکدیگر هستند. پس برای تهیه پوشالی جدید به ابعاد و ظرفیت کولر خود دقت کنید. به طور مثال اگر کولر شما 4500 است نمی توانید پوشال 3500 را برای آن انتخاب نمایید و یا برعکس. با انجام دادن این کار اختلال در سیستم گردش باد کولر ایجاد می شود و در نهایت سبب از کار افتادن دیگر قسمت های کولر می شود. برای سرویس کولر آبی و تعویض پوشال ابتدا باید آن را خیس نمایید و سپس در جای خود قرار دهید که به راحتی بتوانید شبکه سیمی و نگهدارنده پوشال را در جای خود ببندید.