ستارخان، کوثر سوم، پلاک 3 66501261

نابودی صنایع دستی با واردات

نوشته شده در Feb 5, 2018 توسط تعمیرات لوازم خانگی ریکان

نابودی صنایع دستی با واردات

طی هشت ماهه امسال بیشترین رشد ارزش واردات در بخش صنعت به گروه فرش و صنایع دستی با رشد بیش از ۳۵۷ درصد برمی‌گردد که سید محمد عبداللهی - رییس اتحادیه فروشندگان صنایع دستی در این باره گفت: از آنجاکه محصولات صنایع دستی برخی کشورها مانند هند، تایلند و چین ارزان‌قیمت است، رغبت به واردات این محصولات بسیار بیشتر است، چراکه آنها از نیروی کار ارزان بهره می‌برند حتی در صورت ارسال کالا، قیمت تمام شده‌شان نسبت به قیمت تمام شده این محصولات در ایران کمتر است.

وی با بیان اینکه محصولات صنایع دستی داخلی قیمت تمام شده بالایی ندارند، اظهار کرد: واردات محصولات خارجی به این معنی نیست که صنایع دستی ایران قیمت تمام شده‌شان بیش از حد بالاست. اتفاقا در بسیاری از مواقع کالای ایرانی ارزان‌تر نیز تمام می‌شود اما تا زمانی که به دست عرضه‌کننده برسد، واسطه‌گران و برخی عوامل بازار موجب بالا رفتن نجومی این قیمت‌ها می‌شوند؛ به طوری که در نهایت کالا با سود منصفانه به دست مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد.

رئیس اتحادیه فروشندگان صنایع دستی و اشیای قدیمی با اشاره به اینکه واردات صنایع دستی خارجی بسیاری از تولیدی‌های داخلی را به تعطیلی کشانده است، اظهار کرد: عمده واردات محصولات صنایع دستی از کشورهای خارجی مربوط به صنایع چوبی، زیورآلات شامل نقره و بدلیجات است که علت آن نیز به خاطر استفاده آنها از برخی دستگاه‌های سری‌زنی است لذا در نهایت این اختلاف قیمت محصولات خارجی و داخلی موجب شده بسیاری از تولیدی‌ها تعطیل شوند.

واسطه‌ها در بازار ریشه کرده‌اند

عبداللهی با تاکید بر اینکه باید واسطه‌ها از میان عرضه‌کننده و تولیدکننده حذف شوند، گفت: واسطه‌ها به گونه‌ای عمل کرده‌اند که در بازار ریشه دوانده‌اند و با پرداخت مبالغی به تولیدکنندگان کم‌بضاعت آنها را به خود معتاد کرده‌اند؛ به طوری که برای اینکه مبلغ حداقلی را از دست ندهند، کالاهای خود را در اختیار واسطه‌ها قرار می‌دهند.

وی افزود: بهترین کار برای حذف این واسطه‌ها ایجاد محیط عرضه مناسب با هزینه‌های کم و تخفیفات به جا برای تولیدکنندگان سراسر کشور است که البته در این زمینه در حال رایزنی با بسیج اصناف هستیم تا بتوانیم بخشی از این محیط‌ها را برای تولیدکنندگان ایجاد کنیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان صنایع دستی و اشیای قدیمی همچنین یکی از بزرگترین اولویت‌های صنایع دستی را استانداردسازی و برندسازی عنوان کرد و تهیه آرشیو از هنرمندان را یکی از برنامه‌های اصلی این اتحادیه دانست.

منبع : ال کا ایران